Сторінки Сторінки
Рулон
Інтернет магазин шпалер

Історія появи шпалер

Дата публікації:

Поділитися в соціальних мережах

історія шпалерПротягом історії люди намагалися впорядкувати своє житло і використовували для цього різні матеріали. Наскальний розпис був першою спробою декорування інтер’єру, а згодом почали використовувати малюнки на папірусі для прикраси стін. Прототипами сучасних шпалер були шкури тварин, а потім ткані матеріали. Винахід тканинних шпалер історики приписують древнім ассирийцам і вавилонянам, які жили майже 1000 років до н.е. Історія паперових шпалер почалася в Китаї в 200 роки н.е., так як саме в цей час китайці винайшли рисовий папір і почали використовувати його для оздоблення стін.

Хто першим винайшов паперові шпалери

Існує переказ, в якому говориться, як китайський ремісник Цай Лун узяв стару рибальську сітку і розташував у ній шовкові волокна методом осаджування. Так з’явився шовковий папір. Майже відразу ж після цього винаходу китайці додумалися використовувати рисові волокна, замість шовкових, що істотно здешевило процес виробництва паперу. У ті часи папір був досить щільним і нагадував сучасний картон, однак художники вміло розмальовували його вручну. Сьогодні в деяких музеях можна побачити китайські рисові шпалери з птахами, пейзажами і релігійними символами.

Секрет виготовлення шпалер зберігався в Китаї протягом 5 століть, тому інші країни не могли їх використовувати для обробки стін. Про технологію першими дізналися японці в VI столітті, а вже в VIII рецепт дійшов до арабських країн, після того як китайці програли арабам в битві при Самарканді. Уже кілька століть потому папір почали робити в Європі, а в XI і в східній її частині. Незважаючи на появу нових технологій, китайські рисові шпалери завжди цінувалися і не виходили з моди.

Паперові шпалери в західній і східній Європі

шпалери для стін історіяЦікаво, що перші шпалери, які з’явилися в європейських країнах, були чорно-білими. Кольорові малюнки наносити стали тільки до кінця XI. Перший час всі виробники прототипів сучасних шпалер копіювали китайські сюжети, а згодом почали зображати біблійні та побутові сюжети, рослинні і геометричні орнаменти.

В Європі активно розвивалося виробництво тканих шпалер і для їх виготовлення запрошувалися кращі майстри і художники. Наприклад, на початку XV Рафаель розписав фарбами картон, на основі якого повинні були зробити шпалери для Сікстинської Капели. Ткалися ці шпалери у Фландрії, а за процесом стежив відомий нідерландський живописець. Ці безцінні шпалери сьогодні зберігаються в художній галереї Ватикану, а Сикстинську Капелу прикрашають фрески Мікеланджело.

Висока вартість тканих малюнків змусила задуматися про те, як здешевити виробництво. Хорошу ідею запропонував художник Ян ван Ейк: малювати на вже витканому полотні, а не ткати намальований малюнок. Ця геніальна ідея лягла біля основи початку ери друкованих шпалер.

В кінці XVI століття француз Жан Папільон придумав нову ідею – виготовлення матриць, щоб друкувати малюнок, що повторюється на полотні. Це стало поштовхом до масового виробництва паперових шпалер і зменшення їх собівартості.

Шпалери, які ми звикли бачити сьогодні на стінах, з’явилися в СРСР після Другої Світової Війни. Не можна сказати, що вітчизняні оздоблювальні матеріали відрізнялися різноманіттям дизайнерських рішень, так як в той час приділялася особлива увага простоті монтажу і експлуатації. У Європі, навпаки, перше місце займала дизайнерська ідея, тому асортимент оздоблювальних матеріалів швидко збільшувався. Сьогодні європейські виробники виготовляють флізелінові, паперові, тканинні, структурні, вінілові шпалери, які відкривають широкі можливості для створення дизайнерського інтер’єру, від класичного до ультрасучасного.


Інтернет магазин Рулонinfo@rulon.net.ua
вул. Булаховського 2/1м. Київ